قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

فرستاده سازمان ملل:خشونت هاي مرتبط با فرهنگ علت اصلي تلفات زنان افغان است

    تاریخ ایجاد مطلب :اسفند 29, 1391
مجموعه : اخبار افغانستان    

فرستاده سازمان ملل:خشونت هاي مرتبط با فرهنگ علت اصلي تلفات زنان افغان استخبرگزاری رویترز در گزارشی از نیویورک به قلم میشل نیکولز نوشت:

یان کوبیس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به افغانستان روز دوشنبه گفت خشونت های مرتبط با فرهنگ علت اصلی افزایش بیست درصدی تلفات زنان در افغانستان طی سال گذشته بوده است .

برغم کاهش کلی تلفات سالانه غیرنظامیان در افغانستان برای نخستین بار طی چند سال گذشته ، سازمان ملل متحد ماه گذشته اعلام کرد در سال دو هزار و دوازده بیش از سیصد زن و دختر در افغانستان کشته و بیش از پانصد و شصت نفر نیز زخمی شده اند .

کوبیس در آستانه مذاکرات روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره افغانستان در مصاحبه با خبرنگاران در نیویورک تصریح کرد اکثر تلفات زنان و دختران در افغانستان با خشونت ها و همچنین فرهنگ و سنن این کشور در ارتباط است .

وی افزود البته حملاتی بسیار آشکار علیه فعالان زن توسط شورشیان انجام می شود . درعین حال زنانی نیز وجود دارند که هنگام انجام دادن کار روزمره خود به علت انفجار بمب کشته می شوند.

طرفداران حقوق بشر در غرب می گویند از فرهنگ و سنن اغلب در توجیه بدرفتاری ها علیه زنان استفاده می شود.

افغانستان یک کشور مسلمان سنتی است که در دوره حاکمیت طالبان بین سال هزار و نهصد و نود و شش تا سال دو هزار و یازده زنان مجبور بودند خودشان را به شدت بپوشانند و اجازه شرکت در رای گیری را نیز نداشتند. در دوره حاکمیت طالبان زنان همچنین اجازه خروج از خانه را نداشتند مگرآنکه با شوهر یا یکی از بستگان مرد خود این کار را انجام دهند .

درحالیکه نیروهای خارجی آماده می شوند تا پایان سال دو هزار و چهارده افغانستان را ترک کنند ، سازمان ملل متحد و گروه های حقوق بشر نگران وضع حقوق بشر در این کشور هستند به ویژه اینکه ممکن است وضع زنان از شرایط کنونی بدتر شود .

پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال دو هزار و یک ، زنان افغان اجازه پیدا کردند تا در رای گیری شرکت کنند ، استخدام شوند و به مدرسه بروند اما نگرانی ها درمورد تغییر این روند به علت تلاش های کابل برای پیشبرد مذاکرات صلح با این گروه رو به افزایش است .

فعالان و برخی قانونگذاران افزایش خشونت علیه زنان را کم رنگ شدن رعایت حقوق زنان توسط دولت حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان می دانند اما کرزای چنین ادعایی را تکذیب می کند .

سازمان ملل متحد این ماه در گزارشی اعلام کرد زنان و دختران افغان بیش از پیش از قربانیان خشونت ها در افغانستان هستند بطوریکه تعداد زنان و دختران افغان که طی یک سال گذشته در این کشور کشته یا زخمی شده اند با افزایش بیست درصدی روبرو بوده است .

سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد برغم افزایش تعداد زنان و دختران کشته شده در افغانستان در سال گذشته ، تلفات غیرنظامیان در این کشور بطور کلی برای نخستین بار طی چند سال گذشته با کاهش روبرو بوده است .

سازمان ملل متحد با بیان اینکه افغانستان با خطر روزافزون بازگشت گروه های مسلح روبرو است ، نگرانی ها را درمورد افزایش ناامنی در این کشور افزایش داد آنهم درحالیکه نیروهای خارجی آماده می شوند تا پایان سال آینده افغانستان را ترک کنند .

خطرهایی که غیرنظامیان افغانستان در جنگ یازده ساله این کشور با آن روبرو بوده اند علت اصلی تنش در روابط بین حامد کرزای و حامیان بین المللی وی بوده است به ویژه زمانیکه نیرهای خارجی باعث مرگ غیرنظامیان افغان باشند .

گزارش سالانه سازمان ملل متحد درباره تلفات غیرنظامیان در افغانستان نشان داد تلفات غیرنظامیان در سال دو هزار و دوازده در مقایسه با سال دو هزار و یازه با کاهش دوازده درصدی روبرو بوده است .

تلفات غیرنظامیان در سال دو هزار و یازده سه هزار و صد و سی و یک نفر بود که در سال دو هزار و دوازده به دو هزار و هفتصد و پنجاه و چهار نفر کاهش یافته است .

از سال دو هزار و هفت تاکنون این نخستین بار است که شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان با کاهش روبرو بوده است .

اما برغم خبرهای خوب منتشر شده درمورد کاهش کلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان ، سازمان ملل متحد اعلام کرد شمار زنان و دختران افغان که در سال دو هزار و دوازده در این کشور کشته یا زخمی شده اند با افزایش بیست درصدی روبرو بوده است بطوریکه در سال گذشته بیش از سیصد زن و دختر افغان کشته و بیش از پانصد و شصت زن و دختر افغان نیز زخمی شده اند .

گئورگت گانون نماینده حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان گفت واقعیت تلخ این است که این زنان و دختران افغان هنگام رفتن به سر کار و فعالیت های روزانه خودشان کشته یا زخمی شده اند .

« هزینه سنگین انسانی »

افغانستان بخش اعظمی از دهه هزار و نهصد و نود را با درگیری و خشونت بین گروه های رقیب روبرو بوده است . در نتیجه بسیاری از مردم افغانستان از طالبان استقبال کردند . طالبان از جنوب افغانستان وارد این کشور شد و متعهد شد به هرج و مرج و درگیری های قومی در این کشور پایان خواهد داد .

نگرانی هایی درمورد ظهور دوباره گروه های ستیزه جو در افغانستان همزمان با پایان عملیات نظامی نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور تا پایان سال دو هزار و چهارده وجود دارد به ویژه در صورتیکه نیروهای دولتی عملیات علیه شورش های طالبان را آغاز کند .

کوبیس گفت یافته های این گزارش تاکیدی بر این است که هزینه سنگین انسانی درگیری مسلحانه در افغانستان همچنان ادامه دارد .

سازمان ملل متحد اعلام کرد درحالیکه نیروهای خارجی تحت فرماندهی ناتو شمار تلفات غیرنظامی را که آنها عامل آن بوده اند سال گذشته تا چهل و شش درصد یعنی از هزار و هشتاد و هشت نفر به پانصد و هشتاد و هفت نفر کاهش داده اند ، کشته ها و زخمی های ناشی از شورش ها با افزایش نه درصدی روبرو بوده است .

کاهش تلفات غیرنظامی در افغانستان که علت اصلی آن نیروهای دولتی و ناتو بوده اند ناشی از کاهش درگیری ها و حملات هوایی به مناطق مسکونی پس از ممنوعیت چنین حملاتی در سال گذشته است .

منبع: واحد مرکزی خبر


اخبار جدید مربوط به این بخش
اخبار قدیمی مربوط به این بخش

www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com