قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

پارلمان افغانستان قانون انتخابات را تصویب کرد

    تاریخ ایجاد مطلب :تیر 25, 1392
مجموعه : اخبار افغانستان    

 پارلمان افغانستان قانون انتخابات را تصویب کردلایحه قانون انتخابات افغانستان پس از جنجال‌های طولانی، از سوی کمیته مشترک هر دو مجلس پارلمان این کشور به تصویب رسید و به زودی به رئیس جمهوری فرستاده می‌شود.

اسدالله سعادتی، عضو مجلس نمایندگان و عضو این کمیته به بی‎بی‌سی فارسی گفت که همه موارد اختلافی در طرح این قانون در این کمیته حل شده و حالا به زودترین فرصت به عنوان مرحله نهایی در روند تصویب آن به حامد کرزی رئیس جمهوری فرستاده می‌شود.

براساس قانون، رئیس جمهوری اختیار تایید یا رد آن را دارد، اما آقای سعادتی ابراز امیدواری کرد که آقای کرزی آن را امضا کند و به مرحله اجرا گذاشته شود.

این عضو مجلس گفت سه مورد در آخرین مراحل تصویب این قانون مورد اختلاف بود که عبارت است از چگونگی انتخاب ده نماینده کوچی‎ها در مجلس نمایندگان، یک نماینده هندوها و سیکها در این مجلس و تعداد نمایندگان زن در شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌‎ها.

او در مورد آنچه که در نهایت به تصویب رسید، گفت: "کرسی اختصاصی اهل هنود را حذف کردند، کرسی‌های اختصاصی کوچی‎ها را به آنها دادند با همان حوزه انتخاباتی تعیین شده و کرسی‎های اختصاصی خانم‌ها در شوراهای ولایتی را ۲۰ درصد قبول کردند."

آقای سعادتی افزود که نظر برخی از اعضای مجلس و کمیته مشترک و از جمله خود او بر این بود که در هر سه مورد قانون اساسی صراحت ندارد و اختصاص دادن کرسی در پارلمان و شوراهای محلی به آنها "غیرقانونی" است. در صورتی که با آنها "برخورد عاطفی" می‎شود، باید به همه آنها کرسی داده شود و نه این که هندوها حذف شود.

این عضو مجلس گفت که نظر مخالف این بود که کوچی‎ها، زنها و هندوها نیازمند حمایت هستند و به همین دلیل باید کرسی اختصاصی داشته باشند، با وجود این، کرسی پیشنهادی هندوها و سیکها در مجلس تصویب نشد.

درخواست سازمان ملل از حامد کرزی

 پارلمان افغانستان قانون انتخابات را تصویب کرددر همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان خواستار امضای هر چه زودتر قانون ساختار، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات شده است.

این قانون اخیرا از سوی پارلمان افغانستان تصویب شد و با امضای حامد کرزی رئیس جمهوری اجرایی خواهد شد. این بار دوم است که این قانون به دفتر آقای کرزی فرستاده می‌شود.

هیات کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، با صدور اعلامیه‌ای تصویب این قانون از سوی مجلس را "گامی کلیدی" در راستای ایجاد ساختار نهادهای انتخاباتی توصیف کرده است.

در این اعلامیه آمده است:"یوناما بر توشیح (امضای) سریع قانون توسط رئیس جمهوری و انفاذ آن و مهمتر از همه تطبیق هرچه سریعتر قانون به خصوص انتصاب مسئولین ارشد کمیسیون مستقل انتخابات اصرار می‎ورزد."

یوناما همچنین پیشتر تاکید کرده بود که قانون انتخابات هم هر چه زودتر و پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان از سوی قانونگذاران تصویب شود.

اختلاف بر سر چند ماده قانون تشکیلات، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات هم وجود داشت که باعث شده بود که این دو قانون برای مدت طولانی از تصویب باز ماند.

محمد اکبری یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت که حالا باور بر این است که رئیس جمهوری این قانون را امضا خواهد کرد که تا به مرحله اجرا گذاشته شود.

اخیراً برخی از گروه‌های سیاسی و همچنین مقام‌های کمیسیون انتخابات گفته‌اند که اگر قوانین مربوط به شیوه برگزاری و نهادهای انتخاباتی تصویب و توشیح نشود، زمینه برای آن فراهم می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بر اساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری برگزار شود.

از سوی دیگر دیروز شورای همکاری احزاب سیاسی که متشکل از ۲۲ حزب سیاسی و نهاد مدنی است، اظهار نگرانی کردند که ممکن است حامد کرزی وضعیت را به گونه آماده کند که اصلاً انتخاباتی برگزار نشود و راهکارهایی را در پیش بگیرد که خودش در قدرت بماند.

اما ایمل فیضی سخنگوی آقای کرزی گفته که حکومت افغانستان مصمم است که انتخابات شفاف، عادلانه‌ و بدون مداخله‌ خارجی‎ها در زمان معین آن برگزار کند.

دفتر یوناما هم در اعلامیه خود تاکید کرده که برگزاری انتخابات آینده برای انتقال سیاسی و تامین ثبات در کشور مهم است و همه طرف‌های دخیل باید تلاشهای سازنده‌ای در این زمینه به خرج دهند.

یوناما همچنین تاکید کرده که "مطابقت با زمان تعیین شده نه تنها ممکن بلکه حیاتی است."

منبع: بی بی سی


اخبار جدید مربوط به این بخش
اخبار قدیمی مربوط به این بخش

www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com