قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

یونان می خواهد دروازه ورود گاز ایران به اروپا شود

    تاریخ ایجاد مطلب :اسفند 07, 1394
مجموعه : اقتصادی    

یونان می خواهد دروازه ورود گاز ایران به اروپا شودپایگاه خبری بلومبرگ آمریکا به نقل از وزیر انرژی یونان گزارش داد، این کشور در حال گفت و گوهای مقدماتی با ایران برای تامین نیاز داخلی خود به گاز طبیعی و ایجاد دروازه ای به منظور عرضه این سوخت به دیگر بخش های اروپا است.

پانوس اسکورلتیس گفت: ایران و یونان در ماه ژانویه 2016 (دی-بهمن) با عرضه نفت خام به شرکت هلنیک پترولیوم (Hellenic Petroleum SA) و خرید محصولات نفتی از این پالایشگاه موافقت کرده اند.

این گزارش افزود، این توافق که ممکن است نخستین توافق از این نوع برای ایران با یک شرکت اروپایی پس از لغو تحریم ها باشد، راه را برای همکاری در بازار گاز نیز هموار می کند.

به گزارش بلومبرگ، یونان کمی نفت تولید می کند اما تقریبا گازی تولید نمی کند، در حالی که ایران عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و دارای ذخایر گازی است. ذخایری که شرکت بین المللی بریتیش پترولیوم انگلیس آن را بزرگترین ذخیره گازی جهان برآورد کرده است.
 
اسکورلتیس افزود: آنچه اطمینان داریم این است که ایران می خواهد فروش گاز طبیعی مایع شده را از طریق کشتی آغاز کند و در این زمینه به یونان علاقمند است.

پایانه رویتوسا (The Revythousa terminal) در نزدیکی آتن یکی از نقاط احتمالی ورود گاز ایران به یونان است و تسهیلات برنامه ریزی شده در الکساندروپلیس ( Alexandroupolis ) واقع در شمال این کشور نیز نقطه احتمالی دیگر است.

وزیر انرژی یونان می گوید، ایران به هر دو نقطه برای صادرات گاز به اروپا علاقمند است.
بلومبرگ اضافه کرد، رسانه وزارت نفت ایران در تهران در این زمینه هنوز مطلبی در این باره اعلام نکرده است.

 یونان که از خریداران سنتی نفت خام ایران در اروپا است، قصد دارد پس از رفع مشکلات مالی روزانه 60 تا 150 هزار بشکه نفت از کشورمان وارد کند.

مشتریان سنتی نفت ایران در اروپا به تدریج مذاکره خود را با تهران برای از سرگیری واردات نفت از کشورمان نهایی می کنند.

پس از اعلام خبر توافق ایران با شرکت های فرانسوی و ایتالیایی برای فروش نفت، اکنون یونان از آمادگی برای واردات روزانه 60 تا 150 هزار بشکه نفت از ایران خبر می دهد.

یونان در گذشته از خریداران ثابت نفت ایران بود و پالایشگرهای این کشور مانند هلنیک پترولیوم از خریداران سنتی نفت ایران بوده اند، اما پس از تشدید تحریم ها، این کشور ناچار به توقف خرید نفت از ایران شد.

شرکت هلنیک پترولیوم بزرگترین شرکت پالایش نفت یونان است که چهار پالایشگاه نفت در شهرهای سالونیک، الوزیس، آسپروپیرگوس و اسکوپیه دارد و نفت خام مورد نیاز آنها را از طریق خط لوله و از کشورهای عربستان، عراق، ایران، لیبی و روسیه تامین می کند. این شرکت پیش از آغاز تحریم ها، یکی از مشتریان عمده نفت ایران بود و ٢٠ درصد از نیاز نفت خام خود را از ایران تامین می کرد.

با لغو تحریم ها، یونانی ها نیز تمایل خود را برای خرید نفت از ایران اعلام کردند و در نهایت پس از سفر هیاتی از وزارت نفت ایران به آتن درباره جزئیات واردات از ایران به توافق اولیه رسیدند و در جریان سفر اخیر الکسیس چیپراس نخست وزیر یونان به تهران ، این توافق نهایی شد.

امیرحسین زمانی نیا معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی هفته گذشته درباره جزئیات این توافق گفت: در این سفر قرار شد یونان روزانه 60 تا 150 هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری کند.

وی با اشاره به پیگیری روندهای بانکی و مالی این توافق، درباره پرداخت بدهی شرکت هلنیک پترولیوم افزود: در این زمینه توافق های انجام شده در یونان در حال پیگیری است.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی افزود: یونان آمادگی دارد بلافاصله پس از حل مشکلات بانکی، خرید نفت خام را از ایران آغاز کند.

هلنیک پترولیوم چندی پیش در بیانیه ای خطاب به بورس یونان اعلام کرد این شرکت برای آغاز فوری خرید نفت از ایران و همچنین تسویه بدهیهای چند میلیون دلاری خود به جمهوری اسلامی، به توافق دست یافته است.

در دیدار نمایندگان وزارت نفت با مدیران این پالایشگاه برای پرداخت بدهی 500 یورویی این پالایشگاه به ایران توافق شده است.


اخبار مربوط
اخبار جدید مربوط به این بخش
اخبار قدیمی مربوط به این بخش

www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com