قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

مصاحبه ماهنامه M-Today با رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بانکوک

    تاریخ ایجاد مطلب :فروردين 30, 1391
مجموعه : اخبار ایرانیان تایلند    

M-Today :  با سلام ، لازم است در ابتدا به عرض برسانم که هدف ما از انتشار اين نشريه ارتباط جامعه مسلمانان کشور تايلند با يکديگر و رساندن اخبار و گزارشات در خصوص فعاليتهاي مسلمانان در کشور تايلند است و به همين دليل همکاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با اين نشريه مي تواند بسيار مفيد و موثر باشد . سوال اول من از شما اين است با توجه به رابطه ي بسيار طولاني و تاريخي دو کشور ايران و تايلند، گسترش مناسبات و آينده روابط دو کشور جمهوري اسلامي ايران و پادشاهي تايلند را چطور ارزيابي مي کنيد؟

رايزن فرهنگي : ضمن خوشامدگويي به شما، همانطور که شما هم اشاره نموديد، روابط دو کشور ايران و تايلند داراي پيشينه اي بسيار طولاني است. اين رابطه بيش از چهارصد سال قدمت داشته و با حضور شخصيت مسلماني فرهيخته و عالم و ايراني بنام شيخ احمد قمي که بعنوان ميراث فرهنگي دو کشور محسوب مي گردد، آغاز شد و ايشان فرهنگ و هنر زيباي ايران را به سيام (نام قديم تايلند) آورد و مردم اين منطقه را با فرهنگ و تمدن ايران زمين آشنا شدند. دو دولت ايران و تايلند نيز در طول ساليان گذشته رابطه بسيار خوبي با هم داشته و اکنون نيز اين روابط در سطح بسيار مطلوبي قرار دارد و با توجه به اينکه حکومت هاي دو کشور نيز حقوق افراد و ملت ها را محترم مي شمرند و هرگز از حقوق تعيين شده تجاوز ننموده اند و به همين خاطر تعاملات و روابط خود را در چارچوبي تعريف شده راهبري مي نمايند. روابط و مناسبات فرهنگي نيز بر پايه توافقات طرفين شکل مي گيرد و اين حاکي از آن است که هر دو کشور خواهان صلح و آرامش هستند. البته در اين ميان دشمنان دو کشور دوست ندارند که رابطه بين ايران و تايلند با گرمي ادامه پيدا کند و در صدد بر هم زدن اين آرامش هستند که حادثه اخير انفجار بمب در شهر بانکوک نمونه اي از اين توطئه ها و دشمني ها است. ما خدا را شاکريم که نقشه شوم دشمنان ثمري نداشت و ماسک از چهره پليد آنها برداشته شد تا مردم جهان و ملت تايلند بدانند که  تمام اين دسيسه ها از سوي امپرياليسم جهاني و صهيونيست هاي اشغالگر قدس طراحي  و اجراء مي شود.

M-Today : هر ساله تيمي از سفارت آمريکا در برنامه اي از پيش مشخص شده به جنوب تايلند که مرکز تجمع مسلمانان در اين کشور است مي روند و با مسلمانان ديدار و گفتگو مي کنند و از مزاياي کشور آمريکا براي مسلمانان و آزادي ديني در اين کشور بيان مي کنند تا نظر آنها را نسبت به جامعه و کشور آمريکا تغيير دهند و اين کشور را کشور ايده آل در نظر آنها جلوه دهند. اما کشور جمهوري اسلامي ايران با مذهب شيعه هر سال فقط به اجراي برنامه هاي قرآني در ماه مبارک رمضان اکتفاء مي کند. آيا شما برنامه و طرحي براي اعزام مبلغان ديني و يا امام جماعت چه شيعه و چه سني به کشور تايلند داريد؟

رايزن فرهنگي :  پيشنهاد شما بسيار خوب است و اينکه نگران وضعيت مسلمانان هستيد جاي تشکر دارد و مطمئن باشيد که تمام اين موضوعاتي که شما مطرح نموديد در دست بررسي است و طرح هايي براي آن داريم که انشاالله به اجراء گذاشته خواهد شد. در ايران اقليت هاي ديني در کنار هم به صورت مسالمت آميز و در صلح و دوستي با يکديگر زندگي مي کنند، به خصوص شيعه و سني رابطه بسيار خوبي با هم دارند، البته همانطور که عرض کردم در اين ميان دشمنان اسلام و ايران شيطنت هاي را انجام مي دهند که بتوانند اختلافاتي را ميان شيعه و سني ايجاد کنند و وحدت آنها را برهم بزنند. اهل تسنن هم بزرگتريت اقليت ديني در ايران هستند، در مجلس شوراي اسلامي ايران نماينده دارند و مقام معظم رهبري جمهوري اسلامي ايران نيز مشاوراني ويژه در امور ادايان و اقليت هاي ديني دارند. با وجود برخي اختلافات احکام و اعمال مذهبي بين شيعه و سني ولي در جمهوري اسلامي اين اختلافات مانع از برقراي اصل وحدت ميان شيعه و سني نشده است.

M-Today: نظر دولت جمهوري اسلامي ايران در رابطه با انفجارهاي اخير در بانکوک چيست ؟

رايزن فرهنگي: در ارتباط با انفحارهاي بانکوک هم سخنگوي وزارت امور خارجه ايران و هم سفير ايران در بانکوک مواضع و نظرات دولت جمهوري اسلامي ايران را اعلام نمودند و کاملاً مرتبط بودن اين قضيه را با ايران تکذيب نمودند. اين انفجارها نقشه دشمنان جمهوري اسلامي ايران است که با حمايت اسرائيل و صهيونيسم اجراء مي شود.

M-Today : آيا آزادي عمل براي پيروان ديگر اديان در ايران وجود دارد مثلاً مسيحيان؟

رايزن فرهنگي : پيروان تمامي اديان در ايران در انجام اعمال مذهبي خود آزاد هستند و بدين لحاظ شبيه کشور پادشاهي تايلند است. مسيحيان در اکثر شهرهاي بزرگ ايران داراي کليسا هستند و يکي از معروفترين محل هاي عبادي آنها کليساي وانگ در شهر اصفهان است. يهوديان نيز در ايران عبادتگاه هاي مربوط به خود را دارند و به انجام اعمال مذهبي خود مي پردازند. اقليت هاي ديني در ايران تا آنجا که بر خلاف قانون و منافع ملي کشور اقدامي انجام ندهند، کاملاً آزاد هستند و مراسم خاص خود را دارند،اقليت هايي از قبيل ارمني، آسوري، زرتشتي نيز در جمهوري اسلامي وجود دارد..

M-Today: در رابطه با جايگاه خودتان در مقام رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران توضيحي براي اذهان عمومي تايلند بفرمائيد .

رايزن فرهنگي : من شکرگذار خداوند متعال هستم که عنايت فرموده تا اينجانب بعنوان رايزن فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي خدمتگزار مردم مهربان و صلح دوست تايلند باشم. اميدوارم بتوانم در ارتقاي سطح  مناسبات فرهنگي دو کشور ايران و تايلند موثر باشم. من از همين تريبون صميمانه عرض مي کنم که درب رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران به روي تمامي شهروندان محترم تايلندي اعم از مسلمانان و غير مسلمانان باز است و ما هميشه پذيراي آنها بوده و در خدمتگذاري حاضريم. خداوند متعال در قرآن کريم مي فرمايد : (( و اعتصموا بحبل الله جميعاً و لاتفرقوا )) بدين معني که اي انسانها به ريسمان الهي چنگ زنيد و پراکنده نشويد منظور اين آيه همان وحدت و برابري بين مردم است که هدف ما نيز در رايزني فرهنگي همين است و در آيه ديگر مي فرمايد: (( فاذا عزمت فتوکل علي الله )) که بر اساس اين آيه بايد به خدا توکل کرد و امور را به دست او سپرد ما تلاش خود را انجام مي دهيم، اما قادر و توانا خداوند است که ما را در امور ياري دهد. نزد پروردگار پست و مقام معنايي ندارد ملاک برتري انسانها در پيشگاه باري تعالي تقوي است (( ان اکرمکم
عندالله اتقيکم )) تقوي نيز با دوري از حرام خدا و انجام واجبات و مستحبات براي بندگان حاصل مي شود.

در پايان از خداوند متعال توفيق روز افزون شما را خواستارم .

 

مصاحبه ماهنامه M-Today با رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بانکوک

در اين شماره جداي از مصاحبه رايزن فرهنگي، عکس و خبر شرکت رايزني فرهنگي در نمايشگاه و مراسم زنان مسلمان و خانه دار تايلند که با حضور عروس پادشاه برگزار شد و همچنين مطلبي در سه صفحه با عنوان «نوروز سمبل وحدت کشور هاي عضو اکو» به چاپ رسيده است.

تصوير خبر و عکس شرکت رايزني در نمايشگاه و مراسم زنان مسلمان و خانه دار تايلند

تصاوير مطلب « نوروز سمبل اتحاد کشورهاي اکو»

ترجمه متن مصاحبه : رايزن فرهنگي

منبع : وبسایت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - بانکوک

{socialsharing}


اخبار جدید مربوط به این بخش
اخبار قدیمی مربوط به این بخش

www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com