قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

باز آمد بوي ماه مدرسه.. خدا به فكر كودكي است كه چكمه‌هايش سوراخ است!

    تاریخ ایجاد مطلب :مهر 01, 1390
مجموعه : فرهنگی ایران    

كمي آن طرف‌تر از صداي پرهياهوي فرزندانمان، كمي آن طرف‌تر از لباس‌هاي نو و كاغذ رنگي‌هاي تزيين شده، مدارس اين طرف شهر، تنها كمي آن طرف‎تر در همين شهر روز جشن شكوفه‌ها، كودكان محله قلعه خيابان مشهد، روز گذشته جشن شكوفه‌ها را مانند ديگر دانش‌آموزان سراسر كشور جشن گرفتند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، شبيه جشن شکوفه‌هاي ديگر بود، دانش‌آموزان كلاس اولي دبستان 12 فروردين ناحيه 5 مشهد در كنار هم در صف ايستاده بودند و با روپوش‌هاي آبي و لبخند معصومانه، اما كفش‌هاي پاره و كيف‌هاي نداشته‌، حرف‌هاي ديگري براي گفتن داشتند.

مدير مدرسه با لبخند آنجا را يك مدرسه چند مليتي معرفي مي‌كرد، زيرا دانش‌آموزان ايراني در كنار اتباع افغاني و بلوچ‌ها درس مي‌خوانند.

فضيلت رحمانيان، مدير دبستان 12 فروردين ناحيه 5 مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اظهاركرد: معلمان اين مدرسه همه به نوعي ايثارگرند و جزو گروه‌‎هاي خيرين محسوب مي‌شوند.

وي به وضعيت نامناسب خانواده‌هاي دانش‌آموزان اشاره كرد و گفت: پدر بعضي از دانش‌آموزان مدرسه در زندان به سر مي‌برند، بعضي بيكار و مابقي نيز كارگر هستند.

رحمانيان، فقر مالي و فرهنگي را از جمله مشكلات عديده دانش‌آموزان و خانواده‎‌هاي آن‌ها عنوان كرد و افزود: اين مدرسه جزو محروم‌ترين مدارس مشهد محسوب مي‌شود، طوري كه بعضا بچه‌ها به دليل مشكلات مالي مجبور به ترك تحصيل مي‌شوند.

مدير دبستان 12 فروردين، سپس به كمك‌هاي گاه به گاه مردم اشاره كرد و ادامه داد: در ماه مبارك رمضان چند مراسم افطاري داشتيم كه به همت خيرين و معلمان مدرسه مهيا شده بود.

رحمانيان شرايط ثبت نام از كودكان افغاني را منوط به داشتن كارت تردد عنوان كرد و افزود: دانش آموزان تبعه افغاني در صورت نداشتن كارت تردد نمي‌توانند در مدرسه ثبت نام كنند و مجبور به تحصيل در مدارس خودگردان هستند.

وي در ادامه به دانش آموزان بلوچ اشاره كرد و گفت: بعضا اين كودكان زبان فارسي را نيز به سختي صحبت مي‌كنند!

مدير اين دبستان دخترانه ادامه داد: مشكلات دانش‌آموزان اين مدرسه متفاوت از ديگر مدارس سطح شهر است، گاهي مادران در فصل جمع‌آوري زعفران به شهرهاي ديگر سفر كرده و مجبورند كودك دانش‌آموز خود را هم براي کار در مزرعه با خود ببرند.

رحمانيان ادامه داد: دبستان دخترانه 12 فروردين يك شيفت فضاي آموزشي را به خود اختصاص داده است و در شيفت ديگر مدرسه راهنمايي دخترانه از فضاي آموزشي استفاده مي‌كند.

مراسم جشن شكوفه‌ها ساعت 10 صبح در دبستان 12 فروردين با تلاوت قرآن توسط يکي از دانش‌آموزان آغاز شد و مسوولان مدرسه با استفاده از همه امکانات به تزئين مدرسه پرداخته بودند تا ورود اين خردسالان به عرصه علمي كشور را جشن بگيرند.

در شروع مراسم، سعيده فرخنده، معاون آموزش ابتدايي ناحيه 5 مشهد، آغاز سال تحصيلي را به دانش‌آموزان و والدين آنها تبريك گفت و در ادامه بچه‌ها به خواندن سرود پرداختند.

به گزارش ايسنا، در پايان مراسم لوازم‌التحريرهاي آماده از طرف مسوولان مدرسه به دانش‌آموزان اهدا شد.

يكي از معلمان كه مدت 11 سال در اين دبستان تدريس مي‌كرد، از خاطرات خود به خبرنگار ايسنا، گفت: گاهي اوقات ‌ساندويچ نان و رب و بعضي وقت‌ها نان خالي، تغذيه دانش‌آموزان مدرسه را تشكيل مي‌دهد.

از مادري كه تبعه افغاني بود و پول واريز جهت حق اقامت را نداشت، تا مادري كه پشت در، انتظار مدير مدرسه را مي‌كشيد تا براي فرزندش كيف مدرسه تهيه کند، حكايت از وضعيت دانش‌آموزان اين مدرسه داشت.

ديوارهاي مدرسه با حداقل امكانات تزئين شده بود، لبخند كودكان از يك سو و شور و مهرباني معلمان از سوي ديگر فضاي مدرسه را متفاوت‌تر از ساير مدارس كرده بود، شايد كاغذ رنگي‌ها كم بود، مدرسه معلم بهداشت و مشاور نداشت، اما نگاه مشتاق كودكان جوياي علم رنگ ديگري به فضا بخشيده بود.

روي يكي از ديوارهاي مدرسه جمله‌اي نوشته شده بود: "همه ما براي بارش باران دعا مي‌كنيم، غافل از اين كه خدا به فكر كودكي است كه چكمه‌هايش سوراخ است."

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com