قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

«وايانگ ‌كوليت»؛ سنتي ترين آيين نمايشي كشورهاي اندونزي، مالزي، چين و تايلند

    تاریخ ایجاد مطلب :شهریور 28, 1392
مجموعه : فرهنگ و هنر    

«وايانگ ‌كوليت»؛ سنتي ترين آيين نمايشي كشورهاي اندونزي، مالزي، چين و تايلندنمايش «وايانگ ‌كوليت» كه ريشه و پيدايش آن به منطقه «جاوه» در كشور اندونزي بازميگردد در حقيقت يكي از شاخه هاي «تئاتر سايه» به شمار مي رود.

خاستگاه «وايانگ ‌كوليت» براي ما روشن نيست. بعضي از محققان معتقدند كه «وايانگ ‌كوليت» از نمايش ‌هاي بومي «جاوه» اندونزي است و عده‌اي برآنند كه از هند به اندونزي رفته و باز عده ديگري هم معتقدند كه از چين آمده است.
خاستگاه آن هركجا باشد در سده يازدهم همچون شكل هنري كاملا پيچيده‌اي، متفاوت با شكل ‌هاي هندي و چيني در اندوزي تحول يافته بوده است. شكل امروزين «تئاتر سايه» در اندونزي و مالزي، بين سده ‌هاي سيزدهم و هفدهم پيدا شد و در سده نوزدهم ويژگي‌هاي بصري و قراردادهاي اجرايي آن تثبيت شد.

** چيستي و ماهيت نمايش «وايانگ ‌كوليت»
در نمايش «وايانگ ‌كوليت» عروسك‌ هاي مسطحي را به شكلي تزييني از چرم مي‌برند و با انعكاس سايه ‌شان بر روي پرده‌اي، تصاوير پيچيده‌اي از نور و سايه ايجاد مي‌كنند.
اين عروسك‌ها را كه طول ‌شان بين ۱۵ سانتي‌ متر تا بيش از يك متر است، بر روي ميله ‌هايي از شاخ گاو ميش مي‌چسباندند.
شخصيت‌ هاي اصلي «وايانگ ‌كوليت» غالباً از «مهابهاراتا» يا «رامايانا» (كتاب هاي آييني و مذهبي هند باستان) ‌گرفته شده‌اند و از روي اندازه، شكل، رنگ و طرح لباس ‌شان قابل تشخيص ‌اند، و شخصيت‌هاي فرعي بر اساس تيپ (غول، دلقك و غيره) دسته ‌بندي شده‌اند. مجموعه عروسك‌ هاي «وايانگ ‌كوليت» بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ نوع است.
همه عروسك‌هايي كه در يك اجرا ظاهر مي‌شوند توسط يك فرد اداره مي‌شوند. اين گرداننده، خود سخن مي‌گويد (غالبا بديهه‌ سازي مي‌كند)، قسمت‌هاي مختلف نمايش را شرح مي‌دهد (كه غالبا تثبيت ‌شده و قراردادي هستند)، آواز مي‌خواند، افكت صوتي ايجاد مي‌كند و آغازها و پايان‌هاي موسيقي را نيز با اشاره به نوازندگان مي‌فهماند.
دسته موسيقي «وايانگ ‌كوليت» شامل نوازنده سنتورهاي مختلف (گزيلوفون)، سازهاي زهي و ضربي، يك فلوت و تعدادي خواننده است.
در اجراي نمايش «وايانگ ‌كوليت» ابتدا يك مساله يا يك موقعيت طرح مي‌ شود؛ سپس نوبت به طرح و توطئه مي‌رسد، كه غالبا توسط دشمنان قهرمان داستان چيده مي ‌شود؛ آن ‌گاه قهرمان ظاهر مي‌شود كه هميشه خدمتكار مضحكي را به همراه دارد؛ پس از آن ماجرا به اوج خود مي‌رسد و نبردي بين قهرمان داستان با تعدادي هيولا در مي‌گيرد و نمايش با پيروزي قهرمان بر نيروهاي شيطاني، به انجام مي‌رسد.
اين نمايش معمولاً در يك آلاچيق روباز اجرا مي‌شود. تماشاگران در دو سوي پرده نمايش مي‌نشينند؛ آن‌هايي كه در پشت پرده مي‌نشينند خود عروسك‌ها را مي‌بينند و كساني كه در جلوي پرده مي‌نشينند سايه عروسك‌ها را كه توسط نور چراغ نفتي بر پرده مي‌افتد تماشا مي‌كنند.

** نمايش هاي مشتق شده از «وايانگ ‌كوليت»
تعدادي اشكال نمايشي ديگر از «وايانگ ‌كوليت» سرچشمه گرفته ‌اند از جمله «وايانگ گولك» كه از عروسك ‌هاي سه ‌بعدي استفاده مي‌كند؛ شكل‌هاي ديگري از جمله «وايانگ اورانگ» و «وايانگ توپنگ» نيز وجود دارند كه خاستگاه ‌شان «وايانگ ‌كوليت» است و در آن ‌ها بازيگران واقعي ايفاي نقش مي‌كنند.
«وايانگ توپنگ» نوعي حركت موزون دراماتيك با صورتك است، كه از انواع بسيار متنوع داستان‌ها استفاده مي‌كند.
نمايش «وايانگ ‌كوليت» در جاوه به شكل ديگري اجرا مي‌شود. اين نمايش در سه قسمت اجرا مي‌شود: در قسمت اول خيمه شب باز كه داستان را تعريف و قهرمانان را معرفي مي‌كند. سپس شاهد روايت شديدترين جنگ‌ ها و مبارزه ‌ها در بطن داستان نمايش هستيم و سرانجام مطرح كردن مفاهيم فلسفي و اخلاقي.

منبع: ایرنا


اخبار جدید مربوط به این بخش
اخبار قدیمی مربوط به این بخش

www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com