قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

یاهو از درخواست آمریکا برای کسب داده‌های شهروندان می‌گوید

    تاریخ ایجاد مطلب :خرداد 30, 1392
مجموعه : علم و فناوری    

 

یاهو از درخواست آمریکا برای کسب داده‌های شهروندان می‌گوید

کمپانی یاهو برای حفاظت از داده‌های کاربران و شفاف‌سازی پیرامون تلاش‌های دولت آمریکا در جهت نقض حریم خصوصی٬ اعلام کرد که بین ۱۲ تا ۱۳ هزار درخواست برای تحویل اطلاعات شهروندان از سوی دولت آمریکا دریافت کرده است.

در میانه اعتراضات و انتقادات گسترده به دولت آمریکا پس از افشای اطلاعات مرتبط با طرح عظیم جاسوسی دیجیتال این کشور که توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده اجرا می‌شود٬ کمپانی یاهو اعلام کرد که در شش ماه گذشته بیش از ۱۲ هزار درخواست از طرف دولت آمریکا برای انتقال داده‌های خصوصی شهروندان و کاربران سرویس‌های این کمپانی دریافت کرده است.

یاهو که به تبعیت از دیگر کمپانی‌های بزرگ از جمله گوگل٬ مایکروسافت و توییتر تصمیم گرفته از این پس هر شش ماه «گزارش شفافیت» خود را پیرامون درخواست‌های دولت‌های جهان برای کسب اطلاعات خصوصی شهروندان منتشر کند٬ روز سه‌شنبه (۲۸ خرداد / ۱۸ ژوئن) اعلام کرده که قصد دارد با این کار میزان همکاری خود با سیستم تجسس دولت‌ها را در اختیار عموم قرار دهد.

اولین گزارش شفافیتی که یاهو منتشر کرده، نشان می‌دهد که میزان درخواست دولت آمریکا از این کمپانی٬ نسبت به کمپانی‌های دیگر از جمله فیس‌بوک٬ مایکروسافت و اپل هم بیشتر بوده است. یاهو اعلام کرده که بخش عمده این درخواست‌های دولتی برای دریافت اطلاعات خصوصی کاربران٬ برای «رفع نگرانی‌های امنیتی و مقابله با مجرمان» ارائه شده است.

بر اساس قوانین ایالات متحده٬ کمپانی‌هایی که در این کشور فعالیت می‌کنند در صورتی که حکم دادگاه صادر شده باشد و از طریق پلیس و مجریان قانون در اختیار این کمپانی‌ها قرار گیرد٬ آنها باید داده‌های خصوصی کاربران خود را در دسترس نیروهای دولتی قرار دهند.

مریسا مایر٬ مدیرعامل کمپانی یاهو گفته است که اجازه انتشار آمار مربوط به درخواست اطلاعات کاربران خارج از مرزهای آمریکا از آنها سلب شده و در صورت انتشار این آمار این کمپانی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. او از دولت ایالات متحده درخواست کرده که حتما در اسرع وقت در موضع خود نسبت به این موضوع بازنگری کند.

خیزش کمپانی‌های تکنولوژیک علیه برنامه‌های جاسوسی دولت آمریکا

با گذشت نزدیک به دو هفته از ماجرای افشای طرح عظیم دولت آمریکا برای رهگیری ارتباطات دیجیتال توسط ادوارد اسنودن٬ که به رسوایی پریسم (PRISM) مشهور شده٬ بسیاری از کمپانی‌های تکنولوژیک موضع سختی در برابر اقدامات دولت آمریکا اتخاذ کرده و از سوی دیگر به شدت تحت فشار بوده‌اند تا درباره همکاری‌های خود با دولت و مشارکت‌شان در این طرح عظیم شفاف‌سازی کنند.

حالا کمپانی‌ها با جدیت بیشتری گزارش‌های شفافیت خود را منتشر می‌کنند. روز دوشنبه (۱۷ ژوئن / ۲۷ خرداد) کمپانی اپل اعلام کرده بود که از دسامبر سال گذشته بیش از ۵ هزار درخواست مشابه از سوی دولت آمریکا دریافت کرده که بر اساس آن مجبور شده، اطلاعات خصوصی بیش از ۱۰ هزار کاربر را در اختیار مقامات امنیتی قرار دهد.

فیس‌بوک هم اعلام کرده که در نیمه اول سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۰ هزار درخواست مشابه دریافت کرده که چیزی بین ۱۸ تا ۱۹ هزار کاربر را هدف قرار داده است. این رقم برای کمپانی مایکروسافت نزدیک به ۷ هزار درخواست است که معطوف به کسب داده‌های بیش از ۳۲۰۰ کاربر بوده است.

یاهو اعلام کرده که اواخر تابستان سال جاری گزارش جامع‌تری در این باره منتشر خواهد کرد و از این پس انتشار این گزارش در پایان هر نیمه سال در دستور کار این کمپانی قرار خواهد گرفت. مدیران یاهو همچون مدیران دیگر کمپانی‌های همتای خود می‌گویند، هدف‌شان از این اقدام «حفاظت از حریم خصوصی کاربران» است و تا جایی که بتوانند از کاربران در برابر خواسته‌های دولت‌ها دفاع خواهند کرد.

منبع: دویچه وله


اخبار جدید مربوط به این بخش
اخبار قدیمی مربوط به این بخش

www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com