قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

مدیریت پر افتخار با هویت ایرانی

    تاریخ ایجاد مطلب :شهریور 08, 1390
مجموعه : مصاحبه    

دکتر سعید ایراندوست، متولد 1339 که از سال 1358 و در عنفوان جوانی با خانواده اش به سوئد مهاجرت کرده، تحصیلات دانشگاهی خود تا بالاترین درجه در آنجا گذرانده و سالها تجربه تدریس و مدیریت را هم در سابقه خود دارد هنوز هم با لهجه شیرین آذری صحبت می کند و هنگامی که صحبت از فرش دستباف ایرانی می شود، احساسش جریحه دار شده، برای لحظاتی از همه وابستگی ها و دلبستگی های روزمره خود را آسوده کرده و با غرق شدن در فرهنگ اصیل ایرانی به آرامش و معنویت خاصی دست پیدا می کند.

مصاحبه این شماره نشریه را به رئیس قدیمی ترین و موفق ترین دانشگاه صنعتی آسیا اختصاص داده ایم که افتخار هویت ایرانی اش، برای همه ایرانیان و بخصوص هموطنان مقیم تایلند، موجب افتخار و سربلندی است.


آقای دکتر، از خودتان و سوابق تحصیلی تان بگویید:


من اهل تبریزم، ولی سالهاست که با خانواده ام در سوئد زندگی می کنیم. لیسانس، فوق لیسانس و دکترای خود را در مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی چارمس واقع در شهر گوتنبرگ گرفتم و با تخصص مهندسی واکنش های شیمیایی در همان دانشگاه به تدریس و تحقیق مشغول بودم. آخرین سمت من معاونت آموزشی دانشگاه بود و پس از دریافت درجه فوق پروفسوری، ریاست دانشگاه دولتی بو روس سوئد را به مدت 5 سال به عهده داشتم و پس از آن برای ریاست دانشگاه صنعتی آسیا (AIT) به تایلند آمدم.

لطفا درباره سابقه تأسیس AIT توضیح بدهید:


این دانشگاه در سال 1959 طبق پیمان سیتو و توسط 8 کشور: آمریکا، استرالیا، نیوزلند، انگلیس، فرانسه، پاکستان، فیلیپین و تایلند با عنوانSEATO Graduate School Of Engineering  احیا شد و سیستم آکادمیک آن هم آمریکایی است. ولی در حال حاضر 18 کشور عضو داریم که صاحب AIT هستند و صرفا مقر مرکزی دانشگاه در تایلند است: ولی هویت آن بین دولتی (Intergovermental) است و وابسته به هیچ کشوری نیست. در آن زمان ما یکی از اولین موسسات آسیایی بودیم که قبل از کشورهایی مثل ژاپن، سنگاپور و هند برنامه های فوق لیسانس و دکترا داشتیم و خیلی هم موفق بود چون بهترین اساتید این کشورها را برای تدریس و تحقیق به اینجا فرستاند و امکانات فراوانی هم برایمان تهیه کردند که امکان جذب بهترین دانشجویان از طریق بورسیه فراهم گردید. هدف از این کار تعلیم رهبران آسیایی و جذب و پرورش نخبگان (Elite Institute) بوده است. در سال 1967 هم به عنوانAsian Institute Of Technology  تغییر نام دادیم تا محدودیت عضوگیری از کشورهای پیمان سیتو برداشته شده و فعالیت بین المللی داشته باشیم.
چرا AIT طبق تعریف نامش، انستیتو یا موسسه علمی است ولی با نام دانشگاه معرفی می شود؟

رست است، اسم انستیتو (موسسه) به خاطر این است که هم سیستم آن آمریکایی است و هم تخصص ها بیشتر در رشته های مهندسی و صنعتی است. البته در 20 سال اخیر تخصص مدیریت را هم اضافه کرده ایم و چون زمینه تدریس و تحقیق صرفا در این زمینه هاست عنوان Institute را کماکان با خود دارد. البته گفتنی است که ما یکی از اولین آموزشگاه های بین المللی در آسیا هستیم که در مقطع فوق لیسانس و دکترا شروع به کار کردیم و بخصوص در 50 سال اخیر خیلی حساب شده پیش رفته ایم.

آیا شعبه های موازی هم در کشورهای دیگر دارید؟

 بله، در حال حاضر چند شعبه فعال در کشورهای آسیایی داریم. بطور مشخص 3 شعبه در ویتنام داریم که یک شعبه آن در شهر هانوی پایتخت آن است; یک شعبه در باندوم اندونزی; یک شعبه در کاتماندو نپال، یک شعبه در مزار شریف افغانستان و شعبه جدیدی هم در شانگهای چین داریم که با عنوان "دفتر پروژه ای"  فعالیت می کند. البته همه فعالیت ها از طریق همین مرکز اصلی در تایلند مدیریت می شود.


 
AIT شامل چند دانشکده است؟


از  آنجایی که ما با مسائل حاد آسیا سروکار داریم، ساختار ما با دانشگاهای سنتی تفاوت دارد و این مسائل هم مثل علوم محض دارای سازمان بندی مشخص نیستند. ما 3 دانشکده (School) داریم: دانشکده مدیریت، دانشکده منابع محیطی و توسعه و دانشکده مهندسی و تکنولوژی. ما گروه آموزشی (Department) نداریم و بر اساس موضوع فعالیت می کنیم. یعنی در این 3 دانشکده، اساتید با پیشینه و تخصص مختلف هستند و اینطور نیست که مثلا هیأت علمی دانشکده مهندسی همه مهندس باشند، چون وقتی با یک مسئله صنعتی کار می کنیم، نمی خواهیم تکنولوژی جدید را به بازار بیاوریم بلکه می خواهیم بدانیم چگونه می شود از آن استفاده کرد و چه کسی استفاده می کند؟ و اینکه سیاست گذاران و بخش های خصوصی در این مورد چه نقشی دارند؟ باید از مسائل صنعتی و اجتماعی آگاه باشیم تا جواب صنعتی به یک مشکل بدهیم. به هر صورت گرایش اصلی صنعتی و محیط زیست است و عمدتا پیشوند مهندسی دارند و گرایش مدیریت هم صنعتی است.

تعداد و ملیت دانشجویان چگونه است؟

در حال حاظر 2300 دانشجو در شعبه مرکزی داریم که حدود 1500 نفر در رشته های مقطع فوق لیسانس و 800 نفر هم در رشته های دکتری مشغول به تحصیل هستند. البته از سال گذشته در دوره لیسانس هم شروع به فعالیت کردیم که در حال حاظر 50 دانشجو در این مقطع داریم. دانشجویان 40% تایلندی و 60% غیر تایلندی هستند که از این عده حدود 90% از کشورهای نپال، هندوستان، پاکستان، اندونزی، چین بوده و بیشترین تعداد هم ویتنامی هستند. البته تعداد محدودی دانشجوی ایرانی داریم که غالباً هم در همکاری بین دانشگاه ها و برای گذراندن دوره های کوتاه مدت به اینجا می آیند.  امسال همکاری خاصی را با دانشگاه قبلی خودم در سوئد (بو روس) آغاز کردیم که طبق آن دانشجویان دوره کارشناسی می توانند 6 ماه از تحصیل خود را در اینجا بگذرانند. در سال جاری حدود 20 دانشجو از سوئد آمدند که 6 نفر آنها ایرانی بودند. در همان دانشگاه الان 300 دانشجوی ایرانی تحصیل می کنند که از زمان حضور من در آنجا این مسئله شکل گرفته است.

استادان از چه کشورهایی هستند؟

از ملیتهای آمریکایی و اروپایی داریم، اما از آنجایی که برنامه های ما عمدتا آسیایی است، اساتید هم اکثرا  آسیایی بوده و از آنهایی انتخاب شده اند که دارای تجربیات مختلف در این منطقه هستند. اهمیت این موضوع هم به تجربه 50 ساله ما پیرامون مشکلات کشورهایی آسیایی باز می گردد. از همین رو در مجموع، 25% تایلندی و 75% غیر تایلندی هستند. البته الان هم گاهی استادهایی از ایران داریم ولی استاد ثابت ما، آقای دکتر موسی نژاد هستند که فارغ التحصیل کانادا بوده و در رشته تکنولوژی خمیر و کاغذ فعالیت بسیار گسترده ای دارند و اغلب دانشجویانی که از دانشگاه تهران به اینجا آمدند از طریق ایشان بوده است که سالانه حدود 6 دانشجو از ایران برای پایان نامه هایشان می آیند. اولویت تحقیقات اساتید و پایان نامه های دانشجویان نیز درباره مسائل منطقه است.

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com