قابل توجه هموطنان عزیز کسانی که تمایل به انتشار اخبار، تصاویر و ... نایاب در وبسایت ایرانیان تایلند را دارند می توانند با پشتیبانی سایت از این لینک در تماس باشند.
Blue Grey Red

دوستان و هم میهنان عزیز


با عث خوشحالی است به اطلاع شما برسانم تالار گفتمان ایرانیان تایلند افتتاح شد.
در این تالار شما می توانید آگاهی ها، درد دل ها، شکایت ها، مشکلات، سوالات، و نیازمندی های خود را با دوستا نتان در میان بگذارید، به ایشان کمک کنید و از ایشان مساعدت دریافت نمایید.
اگر چه قبلا بعضی از دوستان از طریق وبلاگها یا گروهها سعی در ایجاد ارتباط بین ایرانیان تایلند نموده بودند و خوشبختانه ثمراتی نیز داشت، اما همچنان جای خالی یک محفل گفتگوی اجتماعی که تمام طیف گسترده ی ایرانیان مقیم تایلند را شامل شود احساس می شد.
با عضویت در این محفل شما مجبور نیستید هر روز دهها ایمیل ناخواسته را حذف نمایید، و برای یافتن اطلاعات مورد نیازتان دهها سایت را زیر و رو کنید. شما می توانید دسته یا انجمنی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید تا آخرین خبرهای مرتبط با آن به اطلاع شما رسانده شود. همچنین می توانید دانش، تجربیات، و نظرات شخصی خود را جهت استفاده ی دوستا نتان به اشتراک بگذارید و بدین وسیله مانع از طی مسیر پیموده شده می شوید.
هم اکنون در تالار گفتمان ایرانیان تایلند عضو شوید و فراموش نکنید یک مطلب یا نظر هر چند مختصر از شما، می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ی هم میهنانمان شود.
با درود بی پایان


مدیریت تالار

خوش آمدید, مهمان
لطفا ورود یا ثبت نام.    آیا رمز عبور را فراموش کرده اید؟

کتاب اعلامیه حقوق بشر
(1 بازدیدکننده) (1) مهمان آنلاین
رفتن به پایینصفحه: 1
موضوع: کتاب اعلامیه حقوق بشر
#85
کتاب اعلامیه حقوق بشر 5 سال, 7 ماه قبل  
اعلامیه ی جهانی حقوق بشر
تدوین و ترجمه : دکتر شهرام کیوان فر


اگر اکنون فرصت خواندن ندارید می توانید از این طریق دانلود کنید
این فایل پیوست برای مهمان ها قابل نمایش نیست. لطفا وارد شوید یا ثبت نام نمایید.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سه سال پس از تأسیس سازمان ملل متحد، اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را تصویب کرد و اعلامیه ی جهانی حقوق بشر، که هدف آن برقراری تضمین حقوق و آزادی‌های برابر برای همه مردم بود در ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب رسید، روزی که اینک در سراسر جهان به عنوان روز بین‌المللی حقوق بشر گرامی داشته می‌شود.
بنا به گزارش کتاب رکوردهای گینس، اعلامیه جهانی حقوق بشر رکورد بیشترین ترجمه را در بین مکتوبات در طول تاریخ به خود اختصاص داده ‌است

اینک ترجمه ی سی ماده ای این اعلامیه را که توسط دکتر شهرام کیوان فر تدوین شده است بخوانید


مقدمه
از آن جا که شناسایی حیثیت ذاتی کلیه ی اعضای خانواده ی بشری و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر آنان ، اساس آزادی و عدالت و صلح را در جهان تشکیل می دهد ،
از آن جا که عدم شناسایی و تحقیر حقوق بشری منتهی به اعمال وحشیانه ای شده است که روح بشریت را به عصیان واداشته و ظهور دنیایی که در آن افراد بشر در بیان و عقیده ، آزاد و از ترس و فقر ، فارق باشند ، به عنوان بالاترین آمال بشر اعلام شده است ،
از آن جا که اساسا حقوق انسانی را باید با اجرای قانون حمایت کرد تا بشر به عنوان آخرین علاج به قیام بر ضد ظلم و فشار مجبور نشود ،
از آن جا که اساسا لازم است توسعه روابط دوستانه ی بین الملل را مورد تشویق قرار داد ،
از آن جا که مردم ملل متحد ، ایمان خود را به حقوق اساسی بشر و مقام و ارزش فرد انسان و تساوی حقوق مرد و زن مجددا در منشور اعلام کرده اند و تصمیم راسخ گرفته اند که به پیشرفت اجتماعی کمک کنند و در محیطی آزاد وضع زندگی بهتری به وجود آورند ،
از آن جا که دول عضو متعهد شده اند که احترام جهانی و رعایت واقعی حقوق بشر و آزادی های اساسی را با همکاری سازمان ملل متحد تامین کنند ،
از آن جا که حسن تفاهم مشترک نسبت به این حقوق و آزادی ها برای اجرای کامل این تعهد کمال اهمیت را دارد ،
بنابراین ، مجمع عمومی ، این اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه ی ملل اعلام می کند تا جمیع افراد و همه ارکان اجتماع این اعلامیه را همواره مد نظر داشته باشند و مجاهدت کنند که به وسیله ی تعلیم و تربیت ، احترام این حقوق و آزادی ها توسعه یابد و با تدابیر تدریجی ملی و بین المللی ، شناسایی و اجرای واقعی و حیاتی آن ها ، چه در میان خود ملل عضو و چه در بین مردم کشور هایی که در قلمرو آن ها هستند ، تامین شود .


ماده اول
تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق با هم برابرند . همه دارای عقل و وجدان هستند و باید نسبت به یکدیگر با روح برادری رفتار کنند .

ماده دوم
هر کس حق دارد بدون هیچ گونه تمایز بخصوص از حیث نژاد ، رنگ ، جنس ، زبان ، مذهب ، عقیده ی دیگر و هم چنین ملیت ، وضع اجتماعی ، ثروت ، ولادت یا هر موقعیت دیگر ، از تمام حقوق و کلیه ی آزادی هایی که در اعلامیه حاضر ذکر شده است ، بهره مند گردد .
به علاوه هیچ تبعیضی به عمل نخواهد آمد که مبتنی بر وضع سیاسی ، اداری و قضایی یا بین المللی کشور یا سرزمینی باشد که شخص به آن تعلق دارد ، خواه این کشور مستقل ، تحت قیمومیت یا غیر خود مختار بوده یا حاکمیت آن به شکلی محدود شده باشد .

ماده سوم
هر کس حق زندگی ، آزادی و امنیت شخصی دارد .

ماده چهارم
احدی را نمی توان در بردگی یا خدمت اجباری نگه داشت . بردگی و داد و ستد بردگان به هر شکلی که باشد ، ممنوع است .

ماده پنجم
احدی را نمی توان تحت شکنجه یا تنبیه یا رفتاری قرار داد که ظالمانه یا بر خلاف انسانیت و شوءون بشری یا موهن باشد .

ماده ششم
هر کس حق دارد که شخصیت حقوقی او در همه جا به عنوان یک انسان در مقابل قانون شناخته شود .

ماده هفتم
همه در برابر قانون مساوی هستند و حق دارند بدون تبعیض و به طور مساوی از حمایت قانون برخوردار شوند . همه حق دارند علیه هر تبعیضی که ناقض اعلامیه حاضر باشد و علیه هر تحریکی که برای چنین تبعیضی به عمل آید ، به طور مساوی از حمایت قانون بهره مند شوند .

ماده هشتم
هر کس در برابر اعمالی که حقوق اساسی فرد را مورد تجاوز قرار دهد و آن حقوق به وسیله ی قانون اساسی یا قانون دیگری برای او شناخته شده باشد ، حق داد خواهی موثر از طریق مراجعه به محاکم صالح ملی را دارد .

ماده نهم
احدی نباید دچار توقیف ، حبس یا تبعید خود سرانه شود .

ماده دهم
هر کس با مساوات کامل حق دارد که دعوایش منصفانه و به طور علنی به وسیله ی دادگاهی مستقل و بی طرف مورد رسیدگی قرار گیرد و چنین دادگاهی درباره ی حقوق و الزامات او یا هر اتهام جزایی که به او توجه پیدا کرده باشد ، اتخاذ تصمیم نماید .

ماده یازدهم
1) هر کس که به ارتکاب عمل مجرمانه ای متهم شده باشد ، بی گناه محسوب خواهد شد تا وقتی که در جریان یک محاکمه ی علنی که در آن کلیه ی تضمین های لازم برای دفاع او تامین شده باشد ، مطابق قانون گناه کار شناخته شود .
2) هیچ کس نباید برای انجام یا عدم انجام عملی که در زمان ارتکاب ، به موجب حقوق ملی یا بین المللی جرم شناخته نمی شده است ، به مجازات محکوم شود . به همین طریق هیچ مجازاتی شدید تر از آن چه که در زمان ارتکاب جرم قابل اعمال بوده است ، به احدی تحمیل نخواهد شد .

ماده دوازدهم
احدی در زندگی خصوصی ، امور خانوادگی ، اقامتگاه یا مکاتبات خود نباید مورد مداخله های خود سرانه واقع شود و شرافت و اسم و رسمش نباید مورد حمله قرار گیرد . هر کس حق دارد که در برابر این گونه مداخلات و حملات ، مورد حمایت قانون واقع شود .

ماده سیزدهم
1) هر کس حق دارد که در داخل هر کشوری آزادانه عبور و مرور کند و محل اقامت خود را انتخاب نماید .
2) هر کس حق دارد هر کشوری و از جمله کشور خود را ترک کند یا به کشور خود بازگردد .

ماده چهاردهم
1) هر کس حق دارد در برابر تعقیب ، شکنجه و آزار ، پناهگاهی جستجو کند و در کشورهای دیگر پناه اختیار کند .
2) در موردی که تعقیب به واقع مبتنی بر جرم عمومی و غیر سیاسی یا رفتارهایی مخالف با اصول و مقاصد ملل متحد باشد ، نمی توان از این حق استفاده نمود .

ماده پانزدهم
1) هر کس حق دارد که دارای تابعیت باشد .
2) احدی را نمی توان خود سرانه از تابعیت خود یا از حق تغییر تابعیت محروم کرد .

ماده شانزدهم
1) هر زن و مرد بالغی حق دارند بدون هیچ گونه محدودیت از نظر نژاد ، ملیت ، تابعیت یا مذهب ، با هم دیگر زناشویی کنند و تشکیل خانواده دهند . در تمام مدت زناشویی و هنگام انحلال آن ، زن و شوهر در کلیه ی امور مربوط به ازدواج ، دارای حقوق مساوی هستند .
2) ازدواج باید با رضایت کامل و آزادانه ی زن و مرد واقع شود .
3) خانواده رکن طبیعی و اساسی اجتماع است و حق دارد از حمایت جامعه و دولت بهره مند شود .

ماده هفدهم
1) هر شخص نسبت به مال خود منفردا و هم چنین به صورت مشترک با دیگران حق مالکیت دارد .
2) احدی را نمی توان خود سرانه از حق مالکیت محروم نمود .

ماده هجدهم
هر کس حق دارد که از آزادی فکر ، وجدان و مذهب بهره مند شود ، این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و هم چنین متضمن آزادی اظهار عقیده و ایمان است و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است . هر کس می تواند از این حقوق منفردا یا مجتمعا به طور خصوصی یا به طور عمومی برخوردار باشد .

ماده نوزدهم
هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد ، این حق متضمن آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته و در کسب و انتشار اطلاعات و افکار به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد .

ماده بیستم
1) هر کس حق دارد آزادانه مجامع و انجمن های مسالمت آمیز تشکیل دهد .
2) هیچ کس را نمی توان مجبور به شرکت در اجتماعی کرد .

ماده بیست و یکم
1) هر کس حق دارد که در اداره ی امور عمومی کشور خود ، خواه مستقیما و خواه با وساطت نمایندگانی که آزادانه انتخاب شده باشند شرکت جوید .
2) هر کس حق دارد با تساوی شرایط ، به مشاغل عمومی کشور خود نایل آید .
3) منشاء قدرت حکومت ، اراده ی مردم است ، این اراده باید به وسیله ی انتخاباتی ادواری و از روی صداقت ابراز شود . انتخابات باید عمومی و با رعایت مساوات باشد و با رای مخفی یا به روش مشابه دیگری انجام پذیرد که آزادی رای را تامین نماید .

ماده بیست و دوم
هر کس به عنوان عضو اجتماع حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است به وسیله ی مساعی ملی و همکاری بین المللی حقوق اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی خود را که لازمه ی مقام و نمو آزادانه ی شخصیت او است ، با رعایت تشکیلات و منابع هر کشور تحقق بخشد .

ماده بیست و سوم
1) هر کس حق دارد کار کند ، کار خود را آزادانه انتخاب نماید ، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در مقابل بیکاری مورد حمایت قرار گیرد .
2) همه حق دارند که بدون هیچ تبعیضی ، در مقابل کار مساوی ، اجرت مساوی دریافت دارند .
3) هر کس که کار کند استحقاق مزد منصفانه و رضایت بخشی را دارد که زندگی او و خانواده اش را موافق شوءون انسانی تامین کند ، مزدی که در صورت لزوم باید توسط سایر وسائل حمایت اجتماعی تکمیل شود .
4) هر کس حق دارد برای دفاع از منافع خود با دیگران اتحادیه تشکیل دهد یا در اتحادیه ها شرکت کند .

ماده بیست و چهارم
هر کس حق استراحت ، فراغت و تفریح دارد و به خصوص به محدودیت معقول ساعات کار و مرخصی های ادواری با اخذ حقوق ذیحق است .

ماده بیست و پنجم
1) هر کس حق دارد که زندگی ، سلامتی و رفاه خود و خانواده اش از حیث خوراک ، پوشاک ، مسکن ، مراقبت های طبی و خدمات لازم اجتماعی با توجه به معیارهای متعارف از سطح مناسب و کافی برخوردار باشد و هم چنین حق دارد که در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده ی انسان وسائل امرار معاش از دست رفته باشد از شرایط آبرومندانه ی زندگی برخوردار شود .
2) مادران و کودکان حق دارند که از کمک و مراقبت مخصوص بهره مند شوند . همه ی کودکان ، چه بر اثر ازدواج و چه بدون ازدواج به دنیا آمده باشند ، باید از حمایت اجتماعی یکسانی برخوردار شوند .

ماده بیست و ششم
1) هر کس حق دارد که از آموزش و پرورش بهره مند شود . آموزش و پرورش لااقل تا حدودی که مربوط به تعلیمات ابتدایی و اساسی است باید مجانی باشد . آموزش ابتدایی اجباری است . آموزش فنی و حرفه ای باید عمومیت پیدا کند و آموزش عالی باید با شرایط تساوی کامل به روی همه باز باشد تا همه بنا به استعداد خود بتوانند از آن بهره مند گردند .
2) آموزش و پرورش باید طوری هدایت شود که شخصیت انسانی هر کس را به حد کمال رشد آن برساند و احترام حقوق و آزادی های بشر را تقویت کند . آموزش و پرورش باید حسن تفاهم ، گذشت و احترام عقاید مختلف و دوستی بین تمام ملل و جمعیت های نژادی یا مذهبی و هم چنین توسعه ی فعالیت های ملل متحد را در راه حفظ صلح تسهیل و ترویج نماید .
3) پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش فرزندان خود نسبت به دیگران اولویت دارند .

ماده بیست و هفتم
1) هر کس حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع شرکت کند ، از فنون و هنرها متمتع گردد و در پیشرفت علمی و فواید آن سهیم باشد .
2) هر کس حق دارد از حمایت منافع معنوی و مادی آثار علمی ، فرهنگی یا هنری خود برخوردار باشد .

ماده بیست و هشتم
هر کس حق دارد برقراری نظمی را بخواهد که از لحاظ اجتماعی و بین المللی ، حقوق و آزادی هایی را که در این اعلامیه ذکر گردیده است تامین کند و آن ها را به مورد عمل گذارد .

ماده بیست و نهم
1) هر کس در مقابل آن جامعه ای وظیفه دارد که رشد آزاد و کامل شخصیت او را میسر سازد .
2) هر کس در اجرای حقوق و استفاده از آزادی های خود فقط تابع محدودیت هایی است که به وسیله ی قانون ، منحطرا به منظور تامین ، شناسایی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران و برای رعایت مقتضیات صحیح اخلاقی و نظم عمومی و رفاه همگانی در شرایط یک جامعه ی دموکراتیک وضع گردیده است .
3) این حقوق و آزادی ها در هیچ موردی نمی تواند بر خلاف مقاصد و اصول ملل متحد اجرا گردد .

ماده سی ام
هیچ یک از مقررات اعلامیه ی حاضر نباید طوری تفسیر شود که متضمن حقی برای دولت یا جمعیت یا فردی باشد که به موجب آن بتواند هر یک از حقوق و آزادی های مندرج در این اعلامیه را از بین ببرد یا در آن راه فعالیتی نماید .
arya

آخرین ویرایش: 2012/06/03 15:59 توسط .
مدیر دسترسی عمومی را غیرفعال کرده است.
 
رفتن به بالاصفحه: 1
Kunenaآخرین ارسال ها را روی کامپیوتر خود ببینید| تالار گفتمان ایرانیان مقیم تایلند www.iranianthailand.com

سرمایه گذاری

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

مشاوره سرمایه گذاری تایلند

جزء آن دسته از کشورهائی است که به خاطر رشد سریع اقتصاد...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

خدمات ویزا

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

مشاوره و اخذ انواع ویزا تایلند

به طور معمول شما می توانید جهت اخذ ویزای توریستی 60 روزه...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

آموزش

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی

تحصیل در یک کلام یک سرمایه گذاریست بدین معنا که دانشجو...

25 January 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

ثبت شرکت

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

مشاوره تجارت و ثبت شرکت تایلند

ساختار شرکت محدود در تایلند مشابه با ساختار شرکت با...

21 August 2011 ادامه مطلب...
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com