پارک ملی گِئنگ گراچان تایلند ثبت جهانی شد

به اشتراک بگذارید:

واراووت سیلپا آراچا، وزیر منابع طبیعی و محیط زیست تایلند روز دوشنبه (۲۶ ژوئیه) اعلام کرد، مجتمع جنگلی و پارک ملی گِئنگ گراچان (Kaeng Krachan) در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.

این تصمیم در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی که از ۱۶ تا ۳۱ ژوئیه به صورت آنلاین از فوجو چین برگزار شد، گرفته شده است.

پرونده پارک ملی گِئنگ گراچان در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ به یونسکو تحویل داده شده بود که در نهایت این کمیته با در نظر گرفتن معیار‌ها و تنوع زیستی این پارک جنگلی آن را به تصویب رساند.

وزیر تایلندی از ثبت جهانی این پارک ابراز خوشحالی کرده و آن را یک موفقیت بزرگ برای جنگل‌ها و حیات وحش تایلند خواند که باعث افزایش آگاهی عمومی در حفاظت از طبیعت و همچنین باعث افزایش درآمد حاصل از گردشگران داخلی و خارج خواهد شد.

تایلند در سال ۱۹۸۱ جنگلهای گِئنگ گراچان را به عنوان بیست و هشتمین پارک ملی کشور در فهرست خود قرار داده است. این جنگل با مساحت ۱/۸ میلیون رای (حدود ۲/۹۱۴ کیلومتر مربع)، در سراسر استان های پتچابوری و پراچواپ کیری کان گسترش یافته است. این بزرگترین پارک ملی تایلند در مرز با میانمار است. این جنگل ها شامل تنوع زیستی زیادی از پوشش گیاهی گرمسیری، از جمله گونه های درختان برگ گسترده و نخل های گرمسیری و نیمه گرمسیری است.

در مجموع ۹۱ گونه پستاندار و ۴۶۱ گونه پرنده در پارک گِئنگ گراچان شمارش شده است.

در این اجلاس، راه‌آهن ایران، بندر باستانی کوانژو چین، معبد رودرشوارا (راماناپا) هند، سازه‌های سنگ های گوزن در مغولستان جزو مکان‌هایی بودند که در فهرست میراث جهانی قرارگرفتند.


بیشتر بخوانید:

0 0 رای ها
نمره دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمام نظرات

محتوای تولید شده در این رسانه محافظت می‌شود.