نرخ انتقال کووید ۱۹ در تایلند رو به کاهش بوده و به یک بیماری بومی تبدیل خواهد شد

به اشتراک بگذارید:

دکتر یونگ پووراوان، ویروس شناس ارشد تایلند، روز یکشنبه در یک پست فیس بوکی گفت: کووید ۱۹ در حال تبدیل شدن به یک بیماری بومی فصلی مانند آنفولانزا است.

وی افزود که انتظار دارد موارد ابتلا به این ویروس از اواخر سپتامبر تا اواسط دسامبر شروع به کاهش کند اما در فصل خنک از اواخر دسامبر تا اوایل مارس و سپس دوباره در فصل بارانی دوباره گسترش یابد. وی خاطرنشان کرد که اکثر مردم تایلند در فصل بارندگی به آنفولانزا و سایر ویروس های تنفسی مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه «با توجه به اینکه، موارد کووید ۱۹ در حال حاضر در مسیر نزولی قرار دارد»، افزود: سازمان‌های بهداشت عمومی باید هر سال پیش از شروع فصل بارندگی، اقدام به راه‌اندازی واکسیناسیون برای کووید ۱۹ و سایر ویروس‌ها کنند.

تایلند روز یکشنبه, ۴ سپتامبر، ۱۶۳۱ مورد تایید شده کووید ۱۹ و ۲۵ مورد مرگ را ثبت کرد.

تفاوت بیماری بومی در برابر همه گیری جهانی

در ابتدا باید این نکته ذکر شود که تبدیل شدن کووید به یک بیماری بومی به معنی از بین رفتن آن نیست و ممکن است چنین اتفاقی هرگز نیافتد. زمانی که یک بیماری قابلیت پیش‌بینی بیشتری پیدا می کند، به عنوان یک بیماری بومی در نظر گرفته می شود. این زمانی است که کارشناسان می توانند تعداد ثابتی از موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن را با توجه به مکان و زمان خاصی از سال تخمین زنند. بومی شدن یک بیماری به شدت آن ارتباطی ندارد. سل، اچ آی وی (HIV) و مالاریا همه بیماری های بومی هستند. بر اساس سازمان جهانی بهداشت (WHO)، مالاریا سالانه به تنهایی باعث ۶۲۷ هزار مورد تلفات و ۲۴۱ میلیون مورد ابتلا می شود.

سرعت شیوع یک بیماری آن را تبدیل به یک بیماری بومی یا یک همه گیری جهانی می کند.

اپیدمی (همه گیری) زمانی اتفاق می افتد که تعداد موارد از کنترل خارج می شود. ولی این محدود به یک منطقه خاص است. همه گیری جهانی زمانی بوجود می آید که بیماری به چندین قاره گسترش پیدا می کند. این در اوایل سال ۲۰۲۰ در مورد کووید اتفاق افتاد. بر اساس سازمان جهانی بهداشت (WHO)، از ۱۶ فوریه بیش از ۴۰۰ میلیون مورد کووید و ۵.۸ میلیون تلفات ثبت شده است.


بیشتر بخوانید:


5 1 رای
نمره دهی به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمام نظرات

محتوای تولید شده در این رسانه محافظت می‌شود.